Hamilelikte Varis Neden Oluşur?

Varis, cilt yüzeyinden bakıldığında bariz görünen ve elle hissedilen şişmiş damarlara verilen isimdir. Mavi, mor ya da yeşil renkte ki bu şişkin damarlar çoğunlukta bacaklarda ortaya çıkar.

Çoğu kadın hamilelik sırasında varislerin geliştiğini ya da var olan varislerin daha da ilerlediğini görür. Varisli damarlardan yana ağrı, kaşıntı, kramp, şişlik ve sızlama gibi çok şikayetiniz olabileceği gibi hiç bir şikayetinizde olmayabilir. Bu tamamen kişiye göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Günün bitmesine doğru şikayetler artış gösteriyorsa bu damarların daha kötü olma eğilimi gösterdiğine işarettir.

Gebelikte Varise Ne Sebep Olur?

Rahminiz büyüdükçe, vücudunuzun sağ tarafında bulunan damar üzerine baskı yapar, bu da bacak damarlarında ki basıncın artmasına sebep olur. Bunun yanı sıra artan hareketsizlikte tetikleyicidir.

Vücutta yer alan damarlar bildiğiniz gibi kanın taşınmasında rol oynar. Bacaklarda ki damarlar kanı yukarı doğru taşımak için yerçekimine karşı koyar ve işi daha zordur. Damarların içinde yer alan kapakçıklar hem kanı yukarı taşımak hem de taşıdığı kanın geri kaçmaması için mücadele eder. Gebelik döneminde vücutta ki kan miktarı artar ve damarlarda ki yükün çoğalmasına sebep olur. Bununla birlikte Progesteron seviyesi de yükselerek, kan damarlarının duvarlarının gevşemesine neden olur.

Ailenizde varisleri olan üyeler mevcutsa (anne, baba gibi) sizinde varis problemiyle karşılaşma olasılığınız daha yüksektir. Kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygın görülür. Özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkabilir veya mevcutsa artış gösterebilir. Aşırı kilolu olmak, uzun süre ayakta durmak, ağır taşımakta varis probleminin ortaya çıkmasında ya da ilerlemesinde tetikleyici rol üstlenirler.

Hamilelik döneminden önce olmayıp bu dönemde ortaya çıkan varislerin çoğu doğumdan sonra kendi kendine yok olur. Ancak iyileşmezse tedavi seçenekleri araştırılabilir.

Derinin yüzeyine yakın ve özellikle ayak bilekleriniz, bacaklarınız ve yüzünüzde ki küçük kan damarlarını farketmiş olabilirsiniz. Bunlar örümcek damar ismi de verilen kılcal damarlardır. Çok ince olan bu damarlar çoğunlukla bir ağaccın damarları gibi görünebilirler.

Kılcal damarların çirkin görüntüden başka herhangi bir şikayeti görünmeyebilir. Ve bunlar da gebelik döneminde ortaya çıktıysa, doğumdan sonra ortadan kaybolabilir.

Gebelikte Varis Nasıl Önlenir?

Aşağıda ki durumlara dikkat eder ve özen gösterirseniz varisli damarları önleyebilir ya da en azından küçülmelerini sağlayabilirsiniz.

– Günlük egzersiz yapın. İşe gidip gelirken ya da evinizin çevresinde yapacağınız küçük yürüyüşler bile kan dolaşımını rahatlatacağı için oldukça iyi gelecektir.
– Hamilelik döneminde olmanız gereken ideal kilonun üzerine çıkmamaya çalışın.
– Ayak ve bacaklarınızı kalp seviyesinden daha yukarıda tutarak istirahat edin. Otururken bacaklarınızı bir tabure ya da sehpa üzerine koyarak dinlendirin. Uzanırken bacak ve ayaklarınızın altına yastık koyarak yükseltin.
– Uzun süre sabit şekilde oturmayın ya da ayakta durmayın. Sık sık ara vererek dolaşın.
– Doktor tavsiyesi ile size uygun varis çoraplarını kullanabilirsiniz.

Gebelikte Varisli Damarlar Ciddi midir?

Varisli damarlar kısa vadede zararsızdır denilebilir. Ancak aşırı şekilde kaşınan varisler kaşıdıkça yaralanabilir ve çirkin görüntüye neden olabilir.

Bununla beraber nadiren bazı varisleri olan kişilerin cilt yüzeyinde küçük kan pıhtıları gelişebilir. Bu tarz pıhtılar oluştuğunda damar sert bir ip gibi hissedilebilir. Damarın etrafında ki alan kırmızı, sıcak ve acı verici olabilir.

Böyle bir durumu farkederseniz mutlaka doktorunuza başvurarak muayene olmalısınız. Bazen pıhtıları çevreleyen alanlar enfekte olurlar. Böyle bir durumda ise ateş ve beraberinde titreme görülebilir.

Ayrıca, şu durumlarda doktorunuza ulaşmanız tavsiye edilir.
– Bacaklarınızda ani ve ciddi şişlikler oluştuysa
– Bacaklarda yaralar söz konusuyla
– Damarların yakınında ki cildin rengi değişiklik gösterdiyse

Varisli Damarlar Hamilelikten Sonra Tedavi Edilir mi?

Doğum yaptıktan sonra ilk önceleri doktor tavsiyesi ile çorap kullanmak, egzersiz yapmak, uzun süre sabit şekilde ayakta durmak ya da oturmaktan kaçınmak ve bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarıda tutarak istirahat etmek iyi fikir olabilir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan varisli damarlar çoğunlukla doğumdan 3-4 ay sonra iyileşir. Ancak bazen daha uzun sürer ya da hiç iyileşmeyebilirler.

Eğer söz konusu damarlar ve yaşattığı şikayetler iyileşme göstermez ve devam ederse mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz yapacağı doppler ultrason muayenesi sonucunda varislerin durumu, boyutu, çeşidi ve evresi gibi tanıları koyarak size uygulanacak ameliyatsız yöntemler hakkında bilgi verebilir.

Yazar

Op. Dr. Oğuz UĞUR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017