İstanbul Ameliyatsız Varis Tedavisi

Geçmişte varis tedavisi sadece bugün “klasik ameliyat” olarak tabir ettiğimiz kesi uygulanarak yapılmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmesi ve sağlık alanına getirdiği yenilikler sayesinde “ameliyatsız varis tedavisi” uygulamaları mümkün oldu.

Ameliyatsız yöntemlerle yapılan tedavilerin çoğunluğu cilt üzerinden herhangi bir kesi, dikiş ve narkoz kullanılmadan hastanın tedavi bitiminde kendi imkanlarıyla kalkarak günlük hayatına devam edebileceği şekilde yapılmaktadır. Hiç bir iş, güç ya da sosyal hayat kaybı olmaması ve kesi, dikiş, narkoz ya da istirahat gibi dezavantajlar söz konusu olmadığı için yaygın olarak tercih edilmektedir.

Varis tedavileri gerçekleştiren ve teknolojiyi takip eden tedavi merkezleri klasik ameliyatı bir kenara bırakarak sadece bu yöntemlerin üzerine düşüp anbean gelişmeleri güncel bir şekilde takip ederek kullanmaktadır. IDEA Klinik ayaktan tedavi yöntemlerini benimsemiş ve cilt üzerinden yapılan tekniklerle hastalarını tedavi etmektedir. Tüm şubelerimizde varis muayenesi ücretsiz olup SGK güvencesi bulunan hastaların tedavileri %50 indirimli bir şekilde yapılmaktadır.

Sitemizde bulunan bir çok yazıda varisin oluşumu hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Yazılarımızı incelemeye imkan bulamayan ziyaretçilerimiz için tekrar kısaca ele alalım.

Varis Nasıl Oluşur?

Vücudumuzda kilometrelerce uzunlukta damarlar bulunmaktadır. Bunların bir kısmı da toplardamardır ve kirli kanın kalbe transferini sağlar. Yer çekiminden dolayı normal şartlarda aşağıda durması gereken kanın ayak ve bacaklardan yukarı kalbe doğru ulaşması için toplardamarların içinde kapakçıklar bulunur.

Kapakçıklar pompa görevi görerek kanın yukarı çıkmasını ve aşağı geri dönmemesini sağlarlar. Ancak çeşitli nedenlerle zarar gören kapakçıklar fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremedikleri için kanın bir kısmının geri dönmesini ve ayak ya da bacaklarda birikmesine neden olur. Damarın sahip olduğu hacimden daha fazla kan biriktiğinde ise maalesef damar genişlemeye, büzüşmeye ve cilt üzerinden net bir şekilde belli olmaya başlar.

Kapakçıkların Tedavisi Mümkün Değildir

Günümüzde hala ne yazık ki kapakçıkların onarımı söz konusu değildir. Dolayısıyla tedavide problemli damarların yok olması sağlanır. Damar yok olduğunda ise problemde ortadan kalkar. Burada damarın yok olması herhangi bir problem teşkil etmiyor mu? düşüncesine kapılabilirsiniz. Ancak tereddüt edilmesine gerek yoktur çünkü vücudumuzda bir çok yedek damar mevcuttur.

Tahrip edilmesi herhangi bir soruna maruz bırakmaz. Klasik ameliyat ya da ameliyatsız yöntemlerin tümünde amaç problemli damarın yok edilmesidir. Bu sebeple kesi, dikiş, narkoz, istirahat ve pansuman gibi dezavantajlarla uğraşmak yerine ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmak zaman kaybı yaratmayacağı gibi iş, güç ya da sosyal hayat kaybına da maruz bırakmaz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Lazerle Varis Tedavisi

Teknoloji sayesinde geliştirilen ve sağlık sektöründe gerçekten bir nimet olarak görülen lazer bir çok rahatsızlığın, özellikle de cilt problemlerinin tedavisinde sıkça tercih edilen bir cihaz olup varislerin tedavisinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Lazerin işlevi elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürmesidir. Dolayısıyla damarları ısı enerjisiyle yok etmektedir. Lazer yönteminin damar içinden (endovenöz lazer ablasyonu – EVLA= ve cilt üzerinden uygulanan iki çeşidi bulunmaktadır.

Damar İçi Lazer Tedavisi (EVLA)

Öncelikle doppler ultrason kullanılarak varisli damarlar tespit edilir ve çizilerek krokisi çıkarılır. Böylece problemin damarın hangi kısmından başlayarak bittiği tespit edilir. Cihazın ucu olan tel inceliğinde ki kataterin damar yoluna girebilmesi için çok ufak bir kesi yapılır ve cihaz aktif edildiğinde lazer enerjisi ile sorunlu damar tahrip edilir. Bu uygulama esnasında lokal anestezi uygulanır ve işlem bitiminde hasta 1 saat kadar dinlendikten sonra merkezi kendi imkanlarıyla terk ederek günlük hayatına devam edebilir.

Cilt Üzerinden Lazer Tedavisi

Kılcal damarların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Cilt üzerinden herhangi bir kesi olmaksızın, kılcal damarların bulunduğu bölgeye uygulanır. Isı enerjisi uygulandığı için hastanın canı yanmaması adına soğuk jeller kullanılmaktadır.

Radyo Frekans Varis Tedavisi

Radyo frekans yani kısaca RF yönteminde de elektrik ve ısı enerjisi değil radyo dalgaları kullanılmaktadır. Lazer yönteminde olduğu gibi cilt üzerinden ve damar içinden olmak üzere iki tipi vardır.

Damar İçinden Radyo Frekans Uygulaması

İlk olarak problemli damarlar doppler ultrason ile keşfedilir ve krokisi çıkarılır. Ardından cilt üzerinden küçük bir kesi uygulanarak cihazın ucu damara temas ettirilir. Problemli damar içinde cihaz ucu gezdirilerek tüm damarın yok edilmesi sağlanır.

Cilt Üzerinden Radyo Frekans Uygulaması

Lazer yönteminde olduğu gibi cilt üzerinden uygulanan tedavide kesinlikle bir kesi yapılmaz. Çıplak gözle görülen tüm kılcallar yavaş yavaş en baştan sona kadar gidilerek yok edilir.

Skleroterapi (İğneyle Varis Tedavisi)

Orta ve büyük varislerin tedavisinde en yaygın kulanılan yöntem kesinlikle skleroterapi yöntemi olup toplumda iğne tedavisi olarak da bilinir. Özel bir ilacın cilt üzerinden damar içine enjekte edilmesi ve damarın yok edilmesine dayanır. Enjekte edilen ilaç böbrek yollarıyla rahatlıkla dışarı atılabilir. Çok etkili ve başarılı bir yöntem olup hastalar ve doktorlar tarafından tercih edilecek avantajları sunmaktadır.

Köpük Tedavisi (Skleroterapi İle Aynı)

Skleroterapi ile aynı yöntemdir. Tek farkı bu yöntemde özel ilacın hava ile reaksiyona sokulmasıdır. Hava ile birleşen ilaç beyaz köpüğe benzer bir yapıya geçiş yaptığı için köpükle tedavi ismi verilmektedir. Burada ki amaç daha az ilaç ile daha çok bölgenin tedavisini gerçekleştirerek ekonomik olmasını sağlamaktır.

Ücretsiz Muayene İmkanı
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan IDEA Klinik ücretsiz varis muayenesi imkanı sunmaktadır. Konusunda tecrübeli Kalp Damar Cerrahlarımız görev yapmaktadır. Size en yakın şubemize telefon aracılığı ile ulaşabilir detaylı bilgi & randevu alabilirsiniz. Kliniklerimizde muayene olduğunuzda doktorlarımız size varislerinizin tipi, boyutu ve yaygınlığı hakkında detaylı bilgi verdikten sonra hangi yöntemi kullanacağını belirtmektedir. Kabul ettiğiniz taktirde ise herhangi bir ek randevu almadan aynı anda tedaviye başlanmaktadır.

Yazar

Op. Dr. Orhan COŞKUN

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017