Varis Ağrısı Nasıl Giderilir?

Toplardamarların çeşitli sebeplerden dolayı genişlemesiyle ortaya çıkan varis hastalığı bir çok hastada ağrı, sızlama, kaşıntı, sızlama ve kramp gibi şikayetlerin meydana gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Her bacak ağrısı varis hastalığının belirtisi demek doğru olmayacağı gibi bu doğrultuda mutlaka bir doktora başvurarak teşhis ettirmek gerekir. Ayrıca her varis hastasında bacak ağrısı olacak diye de bir kaide yoktur.

Az önce de belirttiğimiz gibi bacak ağrısı varis hastalığının en büyük şikayetidir. Varis ağrısı nasıl giderilir konumuza geçmeden önce tüm şikayetleri kısaca bir hatırlatalım.

Varis Şikayetleri Nelerdir?

Bacak Ağrısı

Özellikle günün ilerleyen saatlerinde artış gösteren şikayetler kişinin yaşam kalitesini düşürebilecek düzeye ulaşabilir. Orta ve büyük varislerde ortaya çıkan şikayet bazı hastalarda hiç görülmeyebilir.

Kaşıntı

Bildiğiniz üzere varis kirli kanın birikmesi ve göllenmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Biriken kan ciddi anlamda kaşıntı yapabilir. Hatta damarlar şiştiğinde cildin gerilmesine neden olduğundan cilt çok narin olur. Aşırı kaşınmalar da tahriş olarak kanamaya sebep olabilir.

Sızlama

Hastaların bir çoğunda görülen sık şikayetlerden biri de sızlamadır. Kan dolaşımının yavaş olmasından kaynaklı meydana gelmektedir.

Kramp

Özellikle gece saatlerinde uyku sırasında yakalayan kramplar uykunuzu bölerek sizi oldukça rahatsız edebilmektedir.

Yorgunluk ve Ağırlık Hissi

Günün ilerleyen saatlerine gittikçe artış gösteren yorgunluk ve ağırlık hissiyatı bazı kişilere oldukları yere oturma ihtiyacı hissettirmektedir.

Varis Şikayetleri Nasıl Geçer?

Varis ağrısı yanı sıra diğer tüm şikayetlerin tamamen geçmesi için tedavi olunması gerekmektedir. Aşağıda belirteceğimiz yöntemler ise tamamen geçici çözüm yollarıdır. Varis ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalık olup iş, güç ve sosyal hayatınızda herhangi bir aksama yaşamazsınız. Tedavi yöntemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. https://www.istanbulvaristedavi.com/istanbul-ameliyatsiz-varis-tedavisi

– Günlük mutlaka en az 30-40 dakika olacak şekilde yürüyüşler yapın. Eviniz ve iş yeriniz yakınsa yürüyerek gitmeyi tercih edebilir ya da toplu taşıma aracı kullanıyorsanız 1-2 durak önce inebilirsiniz. Böylece hem kendinize iyi gelecek bir davranışta bulunduğunuz gibi hem de zamandan kazanırsınız. İlk önceleri zor gelecek ve yoracak olan bu aktivite ilerleyen dönemde alışkanlık haline gelerek daha kolay ve hatta daha hızlı yürümenizi sağlayacaktır. Varis hastalığının sebep olduğu şikayetleri azaltmak için en önemli faktör kesinlikle yürüyüştür.

– Genişleyen toplardamarlar kesinlikle sıcak hava ve sıcak ortamları sevmezler. Bunun için mümkün olabildiğince sauna, hamam, plaj ya da benzeri sıcak ortamlarda durulmaması gerekir. Yüzme vücudun tüm kaslarını çalıştırmakta ve sağlık yönünden oldukça avantajlı bir harekettir. Ancak varis hastalığınız söz konusuysa yüzdük sonra güneşlenmekten kaçınmanız gerekmektedir.

– Çalışırken hareket halinde olmanız gerekmektedir. Ayakta veya masa başında çalıştığım için hareket etmem mümkün değil diye düşünüyorsanız durduğunuz yerde ayak ve bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz bu anlamda illa ki yürüyeceksiniz diye bir kaide yoktur. Ayaklarınızın burun kısımları birleştirip topuklarını ayırdıktan sonra, topuklarını birleştirip burunlarını ayırabilirsiniz. Yani A ve V şeklinde yaparak egzersiz yapmış olursunuz. Ya da bir ayağınızın topuğunu yere burnunu havaya, diğer ayağınızın ise burnunu yere topuğunu havaya kaldırarak sırasıyla değiştirerek devam edebilirsiniz. Böylece bacak ve ayak kaslarınız çalışacaktır.

– Akşamları işinizden ya da dışarıdan evinize geldiğinizde istirahat ettiğiniz sırada uzanın ve bacaklarınızın altına bir minder ya da yastık koyun. Ayaklarınızın kalp seviyesinden daha yukarıda olmasına özen gösterin. Bu hareketle kan dolaşımına yardımcı olarak tüm şikayetlerinizi neredeyse minimal düzeye getirir ve rahatlık hissedersiniz.

– Alkol ve sigara kullanımının sağlığın her yönünde dezavantajları ne yazık ki mevcut ve bu zararlı alışkanlıklar varis hastaları içinde dezavantaj.

– Soğuk su genişleyen damarlar için çok iyi gelmektedir. Sadece bacaklarınızı suya sokarak ve imkan varsa suyun içinde yürüyüp bacaklara masaj yaparak büyük rahatlama hissedebilirsiniz.

– Fazla kilolar sağlık için her zaman olumsuz bir faktördür. Kilosu fazla olan insanların bacaklarına zayıflara nazaran daha çok yük bindiği için şikayetleri de fazla olabilir. Dolayısıyla fazla kiloları vermek mutlaka faydalı olacaktır.

– Varis çorapları baskı yapan ve toparlayıcı özelliği olan ürünlerdir. Bu çorabın giyilmesi genişleyen damarları toparlayıp baskı yapacağı için avantaj olmaktadır. Ancak piyasada bir çok varis çorabı bulunmakta ve her birinin baskı ve sıkılığı değişiklik göstermektedir. Bu doğrultuda doğru çorabı tercih etmek için mutlaka muayene olmanız gerekmektedir.

Ücretsiz Varis Muayenesi
İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’da bulunan IDEA Kliniklerin tümünde varis hastalarının muayenesi ücretsiz olarak yapılmakta olup muayene esnasında hastalığınız ve uygulanacak tedavi hakkında bilgiler kalp damar cerrahi uzmanlarımız tarafından ayrıntılı bir şekilde verilmektedir. Tercih ettiğiniz taktirde tedaviniz hemen başlayacağı gibi tedavi bitiminde herhangi bir istirahat, pansuman ya da benzeri dezavantajlar olmadan günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yazar

Op. Dr. Rüştü KALAÇ

Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017