Varis Çorabı Ne İşe Yarar, Tedavi Eder mi?

Varis hastalarının sıklıkla tercih ettiği varis çorapları hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Unutmayınız ki varis çorapları yalnızca hastalığın şikayetlerini azaltmada etkin ürünlerdir. Tek başına varis çorabı kullanarak varis hastalığının tamamen tedavi edilebilmesi mümkün değildir.

varis çorabı işe yarar mı

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorapları mevcut varis hastalığının ilerlemesini yavaşlatacağı gibi aynı zamanda hastanın yaşadığı şikayetleri azaltmada önemli rol oynayan ürünlerdir. Baskı özelliği olan bu çoraplar bacakların toparlanmasına ve kan dolaşımının rahat bir şekilde devam edebilmesine destek olmaktadır. Doğru varis çorabı kullanımı ile hastanın şikayetleri azalacağı gibi yaşam kalitesi bir nebze daha iyi olur. Bu sebeple çorapların doktor tavsiyesi ile alınması önerilmektedir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Birçok hasta varislerinin tedavi olabileceğini düşünerek doktora başvurmadan gerek internet, gerek eczane ve gerekse medikal ürün mağazalarından varis çorapları alarak kullanmaktadır. Ancak her varis çorabı aynı değildir. Farklı baskılara sahip ve farklı tarzlarda birçok ürün bulunmaktadır. Ancak hastalar varis çoraplarının tümünün aynı özelliklere sahip olduğunu düşünerek ezbere bir şekilde satın almakta ve kullanmaktadır. Varislerinize uygun çorabın doktorunuz tarafından muayene esnasında tavsiye edilmesi önem teşkil etmektedir.

Varis çorapları varis şikayetlerini azaltmak amacıyla kullanılabileceği gibi aynı zamanda cerrahi yöntemlerle uygulanan tedavi sonrasında da iyileşme sürecini desteklemek amacıyla da kullanılabilmektedir. Tedavi öncesi ve sonrasında ihtiyaç duyulan bir üründür ve etkisi oldukça fazla olduğundan kalp damar cerrahi uzmanları tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Varis Şikayetlerini Azaltır ve İlerleme Sürecini Yavaşlatır

Varis hastaları varislerin oluşmasında rol oynayan faktörlere önlem almadığı sürece mevcut varisler sürekli olarak ilerleme gösterir. İlk evrelerde çok fazla şikayete sebep olmadığından önemsenmeyen hastalık ilerleyerek kramp, ağrı, ağırlık ve yorgunluk hissi ve sızlama gibi şikayetler ile karşılaştığında çözüm arayışına girer. Bu noktada gerek doktor korkusu gerekse farklı nedenlerden dolayı çözümü evde uygulayabileceği yöntemlerde aramaktadır. Ancak varisler ilerleme gösterdiği taktirde varis ülseri ismi verilen bacak yaraları oluşmasına kadar gidebilir. Bu sebeple evde ezbere yöntemler uygulamadan mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Tedavinin Sonucunu Hızlandırır

Varis çoraplarının doğru kullanıldığı taktirde oldukça etkili ve başarılı ürünler olduğundan bahsettik. Şikayetleri azaltmada önemli bir yeri olduğu gibi aynı zamanda cerrahi girişimlerle yapılan tedavinin ardından iyileşme sürecini hızlandırma özelliğine de sahiptir. Kalp damar cerrahi uzmanları gereken hastalara tedavi sonrasında uygun varis çorabını reçete etmektedir. Tedavi sonrasında bu çoraplar doğru ve tavsiye edilen şekilde kullanıldığı taktirde tedaviden alınacak sonuç hız kazanacaktır.

Ne Kadar Kullanılmalı?

Bunun belli bir süresi yoktur. Varis çorabı hastanın varislerinin yaygınlığı, büyüklüğü, uygulanan tedavinin yöntemi gibi bir çok faktöre göre reçete edildiği gibi kullanım süreside değişiklik gösterir. Doktorunuz yapacağı muayene ve tedavi doğrultusunda size ne kadar süre kullanacağınız hakkında detaylı bilgi verebilir. Ancak bazı küçük ilçe ve hastanelerde farklı branşlarda hizmet veren doktorlar varis hakkında detaylı bilgi ve donanıma sahip değilse bacaklara bile bakmadan rastgele bir varis çorabı reçete ederek gönderebilmektedir. Bu yüzden mutlaka varis konusuna hakim bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurulmasında fayda vardır.

Varislerden Tamamen Kurtulmak İçin Tedavi Olmalısınız

Varis çorabı tercih ederek hastalığın şikayetlerini bir nebze azaltmayı sağlamak, çürük dişin yaşattığı şikayetleri ağrı kesici kullanarak geçirmeye çalışmaya benzer. Yani hastalığın şikayetlerinden tamamen kurtulmak için varis tedavisi olmak en doğru tercih olacaktır. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi olarak en avantajlı şekilde varislerinizden kurtulabilir ve eski yaşam kalitenizi tekrar yakalayabilirsiniz.

Kaynak:

Johns Hopkins University: “Varicose Vein Treatment.” https://www.hopkinsmedicine.org/heart/varicose_veins/varicose_veins_screening_consultation.html

Varis Çorabı Tedavi Eder mi? – Op. Dr. Oğuz UĞUR
https://www.ideatip.net/varis-corabi-ne-ise-yarar-varisleri-tedavi-eder-mi


Yazar

Op. Dr. Rüştü KALAÇ

Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017