Varis Hastalığının Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Varis hastalığı daha önceden anlaşılamayan ancak oluştuktan sonra kendini hissettiren bir hastalıktır. Ancak belirtiler hissedildiği taktirde önlem alınırsa ilerlemesi yavaşlatılır veya tedavi olunduğu taktirde durdurulacaktır. Yalnız bilinmesi gereken en önemli konu tedavi olsanız dahi eski tedbirsiz davranışlarınıza devam ederseniz yeniden oluşma ihtimali söz konusudur.

Varis İlk Önceleri Şikayetlere Sebep Olmayabilir

Bacaklarda toplar damar genişlemesi yani varis hastalığı kendi içinde 3’e ayrılmaktadır. Kılcal damar, orta ve büyük varis olarak adlandırılan bu damar genişlemeleri birbirlerinden farklı şikayetlere maruz bırakabilir. Örneğin kılcal damarlar neredeyse sadece estetik açıdan kötü görünüme neden olurken orta ve büyük varisler ağrı, sızlama, kramp, şişlik, kaşıntı gibi çeşitli şikayetlere neden olabilmektedir. Bazı varis hastaları neredeyse tüm yakınmalara maruz kalırken bazıları herhangi bir şikayet ile karşılaşmayabilir. Şikayet olsun ya da olmasın varis hastalığı kalp damar cerrahi uzmanları tarafından doppler ultrason ile kolayca teşhis edilebilir.

Damarlar Cilt Üzerinden Bariz Şekilde Görünür

Kılcal, orta veya büyük fark etmeksizin her varis tipi bir süre sonra cilt üzerinden bariz şekilde görünmektedir. Kılcal damarlar herhangi bir çıkıntı yapmaz ancak rengi ve yapısından dolayı net şekilde çıplak gözle farkedilir. Bunun dışında çok fazla şikayete sebep olmamaktadır. Özellikle kadınlar kötü göründüğü için kozmetik sıkıntı yaşamaktadır. Orta ve büyük varislerde ise damarlar şişip cildin kabarmasına neden olmaktadır. Damarın aldığı genişleme ve büzüşme şekli cilt üzerinden de net belli olmaktadır.

Bacaklarda Ağırlık ve Yorgunluk Hissedilir

Özellikle günün ilerleyen saatlerinde bacaklarda sanki kum torbaları bağlanmış gibi bir ağırlık söz konusu olabilir. Kişi aşırı yorgunluk hissederek bacaklarını kaldırmakta oldukça zorlanabilir. Hatta çoğu hasta olduğu yere oturma gereksinimi duymaktadır.

Ağrı Olabilir

Kişinin iş, özel ya da sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir diğer belirti ise ağrıdır. Aslında belirtiden ziyade şikayet demek çok daha doğru olacaktır. Hastaların bazılarında ağrılar epey fazla meydana gelirken bazılarında hiç yok denebilecek düzeyde olabilmektedir. Ancak her bacak ağrısının varis anlamına gelmediği bilinmeli ve sebebinin netlik kazanması için mutlaka muayene olunmalıdır.

Varis Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Sabah uykudan uyandığınızda bir problem hissetmiyor ancak günün ilerleyen saatlerine doğru yavaş yavaş artan ağrılar hissediyorsanız büyük ihtimal varis anlamını çıkarabilirsiniz. Özellikle ağrı ile beraber az önce de bahsettiğimiz ağırlık ve yorgunluk söz konusu da olabilir. Ancak bu şikayetler her zaman dediğimiz gibi kendi kendinize varis teşhisi koymanız anlamına gelmemektedir. Doğru teşhis için mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Geceleri Uykuda Kramplar Söz Konusu Olabilir

Varisin sık karşılaşlan diğer bir şikayeti ise kramptır. Hiç beklenmedik bir anda aniden giren kramplar sizi zora sokabilir. Çoğunlukla geceleri uyku sırasında meydana gelerek uykunuzun yarıda bölünmesine sebebiyet verebilmektedir.

Kaşıntı Oluşabilir

Biliyorsunuz ki varisler kirli kanın birikmesiyle ortaya çıkan basıncın neden olduğu bir rahatsızlıktır. Biriken kirli kan kaşıntı şikayetinin ortaya çıkmasında büyük rol oynar.

Aşırı ilerleyen varislerde şişlik, yara ve kanama meydana gelir. Bu duruma varis ülseri ismi verilmektedir. Bu durum kişinin eskisinden daha çok zarar görmesine neden olur. Şikayetler yaşam kalitesini oldukça düşürmeye neden olur. Tedavisi de eskisine nazaran biraz daha zor olur ve sabır ister. Çünkü normal varisler gibi tek seans değil daha fazla zamanda tedavi edilebilir.

Yazar

Op. Dr. Orhan COŞKUN

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017