Varis Hastalığının Zararları Nelerdir?

Varis özellikle bacaklarda meydana gelen toplardamar genişlemelerine verilen isimdir. Genetik faktörlerden dolayı görülebildiği gibi hareketsiz yaşam tarzı süren insanlarda da ortaya çıkmaktadır. İşi gereği sürekli olarak ayakta durup veya masa başında oturan kişiler, gebeler, herhangi bir işte çalışmayan ancak çeşitli nedenlerden dolayı günlük hayatını hareketsiz geçiren kişiler varis hastalığına yatkındırlar. Genetik olabileceğini belirtmişken anne veya babasında toplar damar genişlemesi olan her insanda oluşacak diye bir kaide olmadığını hatırlatmak gerekir. Ayrıca anne veya babasında toplar damar problemi olmayan kişilerde de oluşmayacak anlamına gelmez.

varisin tehlikeleri nelerdir

Varisin Zararları Nelerdir?

– Kronik toplardamar yetersizliği
– Yaygınlaşmış retiküler ve kılcal varisler
– Yüzeyel tromboflebit
– Derin ven trombozu
– Pulmoner emboli
– Staz Dermatiti ve lipodermaskleroz
– Staz Ülseri yani varis yarası
– Varis kanaması

Üstte sıraladığımız maddeler bilimsel ifadeler olduğu için anlamsız ya da kafa karıştırıcı gibi gelebileceği için biraz daha yüzeysel ve anlaşılabilir anlatmaya çalışalım. Damar genişlemesi problemine herhangi bir önlem alınmaz ve sürekli olarak ilerleme kaydederse gelecek dönemde varis ülseri sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Bacak yaraları olarakta ifade edilen bu problem kişinin yaşam kalitesini ciddi derecede düşürebileceği gibi kanama, acı, ağrı, kaşıntı gibi şikayetler eskisine nazaran çok daha fazla rahatsız edici olacaktır. Bunun dışında varis ülserinin tedavisi normal varis hastalarının tedavisinden çok daha fazla zorlu olabileceği gibi uzun süreceğinden zaman ve sabır istemektedir.

Varis Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Üst paragrafta da bahsettiğimiz gibi toplardamar genişlemesi için herhangi bir tedbir alınmaz ve aynı ihmalkar davranışlara devam edilirse varis ülseri sorunu ile karşılaşılabilir. Normal varislerin tedavisi gün içinde 20-30 dakikada gerçekleştirilebilirken ülserin tedavisi bir kaç seans sürebilir. Tabi bu süre zarfı içinde çekilecek olan acı, kaşınma, kanama ve ağrı gibi şikayetlerde cabası olacaktır. Bu yüzden hastalığın tehlikeli olmaya başlayacağı dönemi beklemeden önce en müsait zamanda pratik şekilde tedavi olmakta yarar vardır.

Toplardamar Kapakçıkları Nedir, Ne İşe Yarar?

Konumuz her ne kadar varisin zararları olsa da bu hastalıktan mustarip olan kişilerin konuyu daha iyi anlamaları açısından öncelikle oluşumu ve gidişatı hakkında bilgi vermek isteriz. Biliyorsunuz ki yer çekimi diye bir kavram mevcuttur. Yani havaya attığınız bir nesnenin yer çekimine karşı koyma üstünlüğü yoksa yere düşecek ve kalacaktır. Örneğin yazı tura attığınızı düşünün para sizin attığınız kuvvet ile çıkabileceği kadar yükseğe çıkarak sonrasında hızlı bir şekilde yere düşecektir.

İnsan vücudunda kilometrelerce uzunlukta damarlar vardır ve bu damarların görevleri sınıfına göre değişmektedir. Toplardamarların görevi de kirli kanı taşımaktır. Ancak kirli kan yer çekiminden dolayı aşağıda kalmasın ve kalbe doğru pompalansın diye toplardamarların içinde kapakçıklar vardır. Bu kapakçıkların görevi kanı yukarı pompalamak ve geriye kaçırmamaktadır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu kapakçıklar hasar gördüğünde ne yazık ki kanın hepsi pompalanamaz ve bir kısmı gerçi kaçar. Sürekli olan geri kaçan kan birikmeye başladığında damarın saklayabileceği hacmi aşar ve damarlarda basınç meydana gelir, bu doğrultuda damarlarda genişleme, büzülme gibi sorunlar söz konusu olmaktadır. Genişleyen damarlar ise tabi ki çeşitli şikayetlerinde ortaya çıkmasına neden olur.

Kılcal Damarlar Kozmetik Açıdan Sorun Yaratır

Eğer kılcal damar probleminiz varsa özellikle kadınlar için sadece kozmetik açıdan rahatsız edici olacaktır. Özellikle yüz ve bacaklarda meydana gelen kılcal varisler etek, şort veya benzeri giyim tarzı olan kadınlarda estetik bakımdan çirkin görünebilir. Fakat bunun dışında çok fazla şikayet ya da zararı olduğu söylenemez.

Asıl Varis Problemi Orta ve Büyük Damar Genişlemeleridir

Varisler kılcal, orta, büyük olarak 3 gruba ayrılır ve asıl varis problemi orta ve büyük varislerdir. Bu evrede ki damar genişlemelerinde ağrı, sızlama, kramp, kaşıntı, ağırlık ve yorgunluk hissi gibi yakınmalar söz konusu olmaktadır. Bazı hastalarda bu şikayetlerin bir kısmı ya da hepsi görülürken, bazı hastalarda hiç biri görülmeyebilir. Ancak bu da zararı yok anlamına gelmez.

Ameliyatsız Varis Tedavisi İle Kolayca Kurtulun

Bugün sağlık adına geliştirilmiş olan bir çok teknolojik cihaz ve yöntem ile bazı rahatsızlıkların tedavileri ameliyatsız bir şekilde mümkün olabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan biri de elbette ki konumuz olan toplardamar genişlemesidir. Kılcal, Orta ve büyük varislerin tedavisi Radyo frekans (RF), Lazer, Skleroterapi ve Köpük ismi verilen yöntemlerle kolayca yapılabilmektedir. Hasta bu tedavilerde herhangi bir istirahat, pansuman, kesi, dikiş veya narkoz gibi dezavantajlara maruz kalmadan 15-45 dakika kadar kısa sürede tedavi olarak kendi imkanlarıyla merkezden ayrılabilir. Merkezden ayrıldıktan sonra günlük hayatına ara vermeden iş, okul veya sosyal hayatına devam edebilir.

Kaynak:
1- Op. Dr. Rüştü KALAÇ – Varisin Zararları Nelerdir?
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-zararlari-nelerdir

2- Op. Dr. Oğuz UĞUR – Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?
https://www.ideaklinik.com.tr/varis-tedavi-edilmezse-ne-olur/

3- Chang SL, et al. (2018).  Association of varicose veins with incident venous thromboembolism and peripheral artery disease. DOI:
http://doi.org/10.1001/jama.2018.0246

4- Mayo Clinic staff. (2019). Varicose veins.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643

5- Piazza G. (2014). Varicose veins. DOI:
https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.113.008331

Yazar

Op. Dr. Rüştü KALAÇ

Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.

6 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. ceylan

  Benim varisllerim çok belli damarlar nerdeyse dışarı çıkacak ayrıca sis ve kaşıntı kasılma olllyr neyapmaliyim

  1. Asistan

   önce kalp damar cerrahına muayene olmalısınız varislerinizin durumuna göre yapılabilecek tedavileri önerilerini araştırıp kısa süre içinde tedavi olabilirsiniz

 2. ceylan

  Benim varisllerim çok belli damarlar nerdeyse dışarı çıkacak ayrıca sis ve kadinlari kasılma olllyr neneyapmaliyim isim. Nedeniyle surekli ayaktayım ameliyattanda korkyrmm açıkçası ynls ammelliyat ile diye

  1. Asistan

   merhaba ameliyatsız tedavi yöntemlerini araştırabilirsiniz köpük skleroterapi ve bunun gibi aynı gün tedavinizi olup işinize devam edebileceğiniz yöntemler var.dilerseniz 02125420888 nolu hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz

 3. ceylan

  Yardımcı olmanızı istyrm ve fiyatı oggrenebillirmiyim

  1. Asistan

   0542 231 2823 veya 0216 357 00 02 bize ulaşın yardımcı olmaya çalışalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017