Varis Nasıl Geçer?

Sitemizde diğer yazdığımız yazılarda varisin bir toplardamar hastalığı olduğunu ve çoğunlukla genetik ya da hareketsiz yaşam tarzı gibi sebeplerden dolayı meydana geldiğini sıkça dile getirdik. Bir çok varis hastası bu hastalık nasıl geçer diye araştırma içine girdiklerinde karşılarına bir çok ekonomik ve evde uygulayabilecekleri ürünler çıkmaktadır. Bu ürünlerin hiç birinin varisleri tedavi edebilme özelliği bulunmamaktadır. Daha iyi anlaşılması açısından hastalığın neden ve nasıl oluştuğunu tekrar hatırlayalım.

Varis Neden ve Nasıl Oluşur?

Damarlarımızda dolaşan kirli kanın aşağıdan yukarı doğru pompalanarak kalp ve akciğere ulaşması için toplardamarların içinde ki kapakçıkların işlevini tam olarak yerine getirmesi gerekir. Bu kapakçıkların asli görevi kanın kalbe ulaşması için kanı yukarı pompalamak ve kanın geri kaçmasını engellemektir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı kapakçıklar hasar gördüğünde maalesef kan tam olarak yukarı çıkamaz ve bir kısmı geri kaçar. Geri kaçan kan biriktikçe damarın hacmi genişler ve genişlemeye maruz kalır. İşte bu meydana gelen toplardamar genişlemesine varis hastalığı ismi verilmektedir.

Varis Nasıl Geçer? (Tamamen geçmesi için cerrahi yollarla tedavi gerekir)

Varis oluşumunu hemen üst kısımda açık ve net bir şekilde anlattık. Bu doğrultuda varislerin geçmesi için kapakçıkların onarılması gerekir ancak bilimsel olarak henüz kapakçık onarımı mümkün olmamaktadır. Bunun yerine yöntem ne olursa olsun tedavide ki amaç problemli damarın yok edilmesine dayanır. Ameliyat, lazer, radyo frekans ya da benzeri tüm tekniklerde ki amaç damarın tahrip edilmesidir.

Bitkisel Yollarla ve Sülükle Varis Tedavisi İmkansız!

Sağlık problemleri olan insanlar çoğunlukla doktora başvurmadan önce internet, eş dost ya da benzeri alanlardan aldıkları bilgiler ile bitkisel yollarla tedavi yollarını denemektedir. Az önce belirttiğimiz üzere maalesef günümüzde kapakçıkların tedavisi henüz mümkün değildir. Dolayısıyla bilimsel bir tedavisi olmayan problemi bitkilerin çözmesi de imkansızdır.

Aynı şekilde piyasada bulunan ve varisleri tedavi ettiğine yönelik iddialarda bulunan çay, krem ve benzeri ürünlerin ne kapakçıkları tedavi etme ne de damarları yok etme özelliği bulunmamaktadır. Zaten mantıklı olarak düşünüldüğünde içilen sıvı damarları tahrip etme üstünlüğüne sahip olsa vücudumuzda bulunan kilometrelerce uzunlukta ki tüm damarları yok etmez mi?

Bir diğer popüler yöntem ise sülük tedavisi adı altında pazarlanan tekniktir. Günümüzde bir çok alışveriş sitesi canlı sülük satmakta ya da bu işi özel muayenehane adı altında çeşitli kişiler yapmaktadır. Hacamat evet günümüzde bazı sağlık problemlerinde avantaj sağlayabilir ancak varis rahatsızlığında hiç bir etkisi yoktur.

Şöyle ki, kanın biriktiği ve genişlemeye maruz kalan damarın üzerine bulunan sülük kan emici bir hayvan olduğu için cilt üzerinden içeride birikmiş olan kanı emecek ve damarı boşaltacaktır. Kişi bu doğrultuda rahatlama hissedeceğinden tedavi olduğunu düşünüp, kurtuldum sanır. Ancak bu rahatlık bir kaç gün sürecektir. Çünkü kapakçıklar tedavi olmadığı için kan tekrar tam anlamıyla pompalanamaz ve birikmeye maruz kalır.

Varis Şikayetlerini Azaltmak İçin Bunları Yapın

1-) Günlük en az 30 dakikalık yürüyüşler yapın. İlk başladığınız zamanlar yorulduğunuzu hissetseniz de ileri ki günlerde alışacak ve çok rahat bir şekilde tekrar edebilirsiniz.

2-) Akşamları evinize geldiğinizde bacaklarınızın altına minder gibi bir araç olarak kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde uzanarak istirahat edebilirsiniz.

3-) Sıcak ortam ve sıcak su maalesef genişleyen damarlara iyi gelmemektedir. Bu yüzden sauna, hamam ve plaj gibi alanlardan uzak durulmalı ve çok sıcak su ile duş alınmamalıdır.

4-) Doktorunuza başvurduğunuzda sizin varislerinizin durumuna göre varis çorabı reçete edecektir. Bu çorapları ihtimal etmeden düzenli bir şekilde kullanmak rahatlatacaktır. İlk başlarda rahatsız edici ve sıkıcı olabilir ancak ileri ki günlerde alışarak kolay bir şekilde kullanılabilir.

5-) İşiniz gereği ayakta, masa başında veya direksiyonda uzun vakit geçiriyor ve hareket edemiyorsanız belli aralıklarla mutlaka mola vermeli ve küçük yürüyüşler yapmalısınız. Eğer ayakta veya masa başında çalışıyorsanız hem işinizi yapabilir hemde ayaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. Direksiyon başındaysanız belirli zaman aralıklarında aracınızı park ederek hareket edebilirsiniz.

Tamamen Kurtulmak İçin Cerrahi Yöntemlerle Tedavi Olmalısınız
Varislerin tamamen yok olması ve günlük hayatınıza problemsiz bir şekilde devam edebilmek adına cerrahi yöntemlerle tedavi olmanız gerekmektedir. Eskiden sadece klasik ameliyat ile tedavi edilebilen rahatsızlık günümüzde cilt üzerinden yapılan yöntemlerle de tamamen kaybolmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerin bir çok avantajı bulunmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemlerin Avantajları

1- Kısa sürede gerçekleştirilir.
2- Tedavi merkezinde veya evde istirahate gerek duyulmaz.
3- Kesi, dikiş ve narkoz kullanılmaz.
4- Tedavi bitiminde hasta günlük hayatına aralıksız devam eder.
5- Pansuman yapılmasına vs ihtiyaç yoktur.

Tedavide sıklıkla kullanılan ve tavsiye edilen yöntemler aşağıda ki gibidir.

Lazer Yöntemi

Bir çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan başarılı ve etkili yöntemlerden biridir. Kılcal damarların tedavisinde tercih edilir. Orta ve büyük varislerde maalesef başarısı yoktur. Örümcek ağı olarak adlandırılan kılcal varisler lazer yöntemiyle kolayca yok edilebilir.

Radyo Frekans Yöntemi

Varis tedavisinde oldukça sık kullanılan diğer bir yöntem olan Radyo frekansta (RF) kılcal damarların yok edilmesinde kullanılır. Çoğunlukla tek seans yeterli olur.

Skleroterapi Yöntemi

Skleroterapi özel bir ilacın cilt üzerinden damar içine enjekte edilme işlemidir. İlaç damarın büzüşerek yok olmasını sağlamaktadır. Daha sonra ilaç böbrekler yardımıyla vücuttan dışarı atılır. Halk arasında iğneyle varis tedavisi olarak da isimlendirilmektedir.

Köpük Yöntemi

Skleroterapi yönteminde ki ilaç hava ile reaksiyona sokularak, ortaya köpüğe benzer bir madde çıkar ve damar içine bu madde enjekte edilir. Böylece varisler tahrip edilerek kaybolurlar.

Yapıştırma Yöntemi

Hastalıklı olan damar tespit edilerek iğne ile giriş yapılır. Herhangi bir kesi uygulanmaz. İğnenin içinden rehber tel ile beraber onun üzerinden katater gönderilir. Uygun yere gelindiğinde doku yapıştırıcısı verilir ve böylece damar duvarları birbirine yapışarak damar kapatılmış olur.

Yazar

Op. Dr. Oğuz UĞUR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017