Varis Neden Olur, Sebepleri Nelerdir?

Varis, toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Damarların içinde bulunup kanı pompalama ve geri kaçırmama özelliği olan kapakçıkların herhangi bir sebeple hasar görerek faaliyetlerini yerine getirememesinden dolayı oluşur.

Kapakçıklar bozulduğunda kanın tamamı pompalanamaz ve bir kısmı geri kaçar. Bu doğrultuda sürekli geri kaçan kan birikerek bir süre sonra basınç oluşumuna neden olur ve damarlar genişlemeye maruz kalır.

Varis hastalığı çoğunlukla ağrılı olduğu gibi mavi-mor ya da kırmızı renklere sahiptir. Bu varisin tipine göre değişir. Kılcal, orta ve büyük varisler olmak üzere hastalık üç çeşitte incelenir. Orta ve büyük varisler cilt üzerinden net şekilde görülen şişliklere sebep olmaktadır.

Erkek ve kadınlarda meydana gelse de çoğunlukla kadınlarda karşılaşılır. Özellikle 50’li yaşlardan itibarek sıkça görülür. Bunun sebebi ise insanların bu yaştan sonra ki artış gösteren hareketsizlikleridir.

Varisin Sebepleri Nelerdir?

Hareketsiz yaşam tarzı : Varislerin oluşumunda rol oynayan en büyük etken hareketsizliktir. İşi gereği sürekli ayakta durmak zorunda kalan veya oturarak çalışan kişilerde sık karşılaşılır. Berber, cerrah ve öğretmenler en güzel örneklerdir.

Genetik faktörler : Ailede özellikle anne de varis problemi söz konusuysa çocuklarda olma ihtimali yüksektir. Ancak bu anne veya babasında damar genişlemesi olan her çocukta da olacak anlamına gelmez. Ayrıca ailesinde hiç damar genişlemesi problemi olmayan bireylerde de olabilir.

Gebelik : Hamilelik döneminde anne adaylarının değişen yaşam tarzı damar genişlemelerine neden olabilir. Beslenme düzeni, hareketsizliğin artması ve fazla kilolar varis probleminin ortaya çıkmasında rol oynar. Ancak bu dönemde ortaya çıkan rahatsızlık çoğunlukla doğum sonrasında kaybolur.

Menopoz : Menopoz döneminde hormonlarda meydana gelen değişiklikler sebep olabilmektedir.

Ağır kaldırma : İşi gereği sürekli ağır yük kaldıran ve taşıyan kişilerin bacaklarına binen yük artış gösterdiğinden karşılaşılma olasılığı yüksektir.

Fazla kilolar : Kilo alınması ile beraber bacaklara binen yük arttığından damar genişlemesi probleminin ortaya çıkma olasılığı da artış göstermektedir.

Varisi Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

– Hastalığa neden olan en etken sebebin hareketsizlik olduğundan bahsettik. Buna istinaden bol bol hareket edilmesi gerekir. Eğer sürekli olarak ayakta veya oturarak çalışıyorsanız durduğunuz yerde bacaklarınızı hareket ettirebilir ve belli periyotlarda küçük yürüyüşler yapabilir tekrar işinize dönebilirsiniz. Yürümek hem varisi önlemek hem de şikayetlerini azaltmak için çok önemlidir. Bunun yanı sıra yüzme, bisiklet sürme ve evde yapılacak egzersizlerinde faydalı olacağını unutmayın.

– Akşamları eve geldiğinizde bacaklarınızı kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde uzatarak istirahat edin. Böylece kan dolaşımınızın rahat bir şekilde olmasına yardımcı olursunuz. Bu şekilde toplardamar genişleme rahatsızlığınız olsa da olmasa da rahatladığınızı ve dinlendiğinizi hissedersiniz.

– Çalıştığınız esnada hareket edemiyorsanız ayaklarınızı V ve A harfi yapacak şekilde hareket ettirin. Ayak uçlarınızı birleştirip topuklarınızı ayırın yani A harfi yapın, ardından topuklarınızı birleştirerek uçlarını ayırın ve böylece V harfi yapmış olun. A ve V hareketlerini sürekli tekrar ettirin. Bu doğrultuda varisleri büyük oranda engelleyebilirsiniz.

– Sıcak ortamlar damar genişlemelerine iyi gelmemektedir. Dolayısıyla sauna, hamam ve plaj gibi sıcak alanlar iyi gelmemektedir. Aynı zamanda bacakların fazla sıcak su ile yıkanması da varisleri olumsuz etkiler. Bacakların soğuk su eşliğinde masaj yapılarak yıkanması oldukça yarar sağlar.

– Kemeri ve paçası dar elbiseler kan dolaşımının rahat bir şekilde olmasına engel olduğundan bol kıyafetler giyilmesi önerilir.

– Sürekli topuklu ayakkabı giyilmesi sakıncalıdır. Ancak belli başlı özel günlerde tercih edilebilir. Gün içinde giymek zorundaysanız topukların 5 cm’den fazla yüksek olmamasına özen gösterilmelidir.

– Sağlık için çok faydalı olan sıvı tüketimi, varisler için de etkendir. Günlük en az iki litre su içilmesi gerekir.

– Alkol ve sigaradan uzak durulması da diğer en önemli etkenlerden biridir.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır ve Teşhisi Nasıl Konur?

Varisleriniz için kalp damar cerrahi uzmanına başvurduğunuz zaman muayene masasında ayakta durmanızı isteyecektir. Çünkü varislerin en belirgin olduğu durum bu pozisyondur. Vücudun tüm ağırlığı bacaklara bindiğinde var olan tüm varisler ortaya çıkar ve rahatlıkla gözlemlenir. Bu pozisyondayken doktorunuz size yaşadığınız şikayetleri ve ne zamandır mevcut olduklarını soracaktır.

Çoğu vaka bu muayene doğrultusunda kolayca teşhis edilebilir fakat doktor net bir şekilde gözlemleyemiyorsa ya da emin olmak istiyorsa doppler ultrason çekilmesini isteyecektir. Bu cihaz sayesinde bacaklarda ki tüm kan akışını net bir şekilde görecektir.

Yazar

Op. Dr. Rüştü KALAÇ

Op. Dr. Rüştü KALAÇ 1989 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olarak, 1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kalp Damar Cerrahi Uzmanlığı İhtisasını tamamlamıştır. Şu an IDEA TIP Şişli'de hasta kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017