online randevu tedavi ücretleri

Varis Nedir, Nasıl Oluşur?

Varis Ne Demek?
Büzülmüş ve genişlemiş damarlara verilen isimdir. Uzmanlar varis’i damar genişlemesi olarak ta isimlendirir. El, yüz, kol gibi bölgelerde de oluşmakta olan bu sorun çoğunlukla bacak ve ayaklarda meydana gelir. Özellikle mesleği icabı sürekli ayakta duran ya da oturan kişilerde görülür. Kılcal, orta ve büyük olmak üzere üçe ayrılan varis hastalığında kılcal damarlar çoğunlukla estetik açıdan rahatsız edici olabilirken, orta ve büyük varisler şişlik, ağrı, kaşıntı, sızlama ve kramp gibi şikayetlere sebep olabilir. Başlangıç olarak hastalık hakkında kısa bir bilgi verdik nasıl ve neden oluşur, belirtileri ve çeşitleri, tedavi seçenekleri gibi başlıkları yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde bulabileceksiniz.

Varis Nasıl Oluşur?
Bacaklarda kirli kanı taşıyan toplardamarların içerisinde kapakçıklar mevcuttur. Bu kapakçıklar çek-valf görevi yapar. Yani yer çekiminden dolayı aşağıda kalması gereken kanın kalbe gidebilmesi için pompa ve yukarı çıkan kanın geri kaçmaması için sibop görevi yapar. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı kapakçıklar hasar gördüğünde kan tam olarak pompalanamaz ve bir kısmı geri kaçar. Sürekli geri kaçan kan birikmeye yüz tutar ve birikme ile beraber damarın saklayabileceği hacmi aştığı için damarlar genişlemeye maruz kalır. Genişleyerek kıvrımlı hal alan bu damarlara ise varis ismi verilir.

Varis birden bire ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Zaman içerisinde kendini belli etmeye başlar ve giderek büyür ve çoğalır. Bir zaman sonra cilt üzerinden bariz şekilde görülecek boyutlara ulaşır. Kılcal varisler ise incedir ancak cilt üzerinden bakıldığında sadece estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Bunun dışında pek fazla şikayet söz konusu olmamaktadır.

Bu animasyonda varisin nasıl oluştuğunu görebilir ve daha kolay anlayabilirsiniz.

Varis Çeşitleri Nelerdir?
Damar genişlemesi kılcal, orta ve büyük olmak üzere üç gruba ayrılır. Kılcal damar genişlemesi vücudun bir çok yerinde ortaya çıkar. Çoğunlukla yüz ve bacaklarda ortaya çıktığı için özellikle kadınlar için kozmetik bir sorun oluşturur. Orta ve büyük olarak adlandırılan grup ise asıl varis hastalığı olarak görülen tiplerdir. Bu tipte ki varisler cilt üzerinden bariz bir şekilde görüldüğü gibi ağrı, şişlik, kaşıntı, kramp, sızlama, ağırlık ve yorgunluk hissi gibi şikayetler yaşatır. Bazı kişilerde ise kötü görüntü dışında hiç bir şikayete neden olmaz. Kılcal damar genişlemelerinin herhangi bir riski söz konusu değilken, orta ve büyük tipte ki damar genişlemelerine karşı önlem alınmadığı taktirde ilerleyerek varis ülseri (bacak yarası) isminde ki tedavisi çok daha zor ve yaşam kalitesini de oldukça düşüren duruma gelebilir. Dolayısıyla bacaklarında orta ve büyük varisleri mevcut olan kişilere mutlaka önlem almaları ve vakit kaybetmeden en yakın zamanda tedavi olmaları önerilmektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Damar genişlemesi problemi oluşmaya başladığı zamanlar kişi maalesef herhangi bir belirti hissetmez. Belirtiler hastalık tamamen gelişip, şikayetler meydana geldiğinde anlaşılır. Yani aslında bunu belirtiler değil de varis şikayetleri olarak adlandırmak daha doğru olacaktır. Kişilerin yaşadığı problemleri aşağıda ki gibi sıralayabiliriz.

Ağırlık ve Yorgunluk Hissi
Bacaklarında damar genişlemesi problemi olan kişiler günün ilerleyen saatlerinde bacaklarında ağırlık ve yorgunluk hissederler. Varisleri ileri durumda olan kişiler bulundukları yere oturma gereği duyarlar.

Damarların Belirginleşerek Şişlik Oluşturması
Orta ve büyük olarak gruplandırılan varis tiplerinde genişleyen damarlar cilt üzerinden net bir şekilde belli olur. Adından da anlaşılacağı üzere büyük damar genişlemelerinde ki belirginlik çok daha fazladır.

Artarak Görülen Ağrılar
En rahatsız edici şikayet kesinlikle ağrıdır. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde artış göstererek daha fazla rahatsız edici olabilir. Burada bilinmesi gereken konu ise bacaklarda meydana gelen ağrılar illa ki varis anlamını taşımaz. Farklı bir rahatsızlığın sebebi de olabilir.

Kirli Kandan Dolayı Kaşıntı Olabilir
Biriken kirli kan kaşıntı problemine neden olmaktadır. Çok fazla kaşımak ise cildin incelerek tahriş olmasına ve kanamasına sebebiyet verebilir. Özellikle ülsere dönüşen vak’alarda çok görülür.

Uyku Sırasında Kramp Oluşur
Her ne kadar gün içindede görülen bir şikayet olsa da özellikle uyku esnasında uykudan uyandırabilecek şekilde şiddetli kramplar söz konusu olabilmektedir.

Varise Ne İyi Gelir?
Rahatsızlık ve şikayetlerinden tamamen kurtulmak için elbette ki tedavi olmanız gerekmektedir. Ancak henüz tedavi olmak için vaktiniz yoksa ya da ekonomik durumunuz el vermiyorsa aşağıda ki sıralayacağımız yollarla biraz rahatlama hissedebilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki bu sıralayacağımız faktörler hastalığınızı geçirmek için yeterli değildir. Tamamen kurtulmak için kalp damar cerrahi uzmanları tarafından tedavi edilmeniz gerekir. Günümüzde ameliyatsız yöntemlerle uygulanan tedavilerle kısa sürede sağlığınıza kavuşabileceğiniz gibi günlük hayatınıza ara vermek zorunda kalmazsınız.

Her Gün En Az 30 Dakikalık Yürüyüşler Yapın!
Varise karşı yapılması gereken en önemli korunma yolu yürüyüş yapmaktır. Yazımızın başında da hareketsiz olarak sürekli ayakta veya oturarak çalışan kişilerde sıkça karşılaşıldığından bahsettiğimiz hastalıktan uzak durmak için hareketsiz kalmamalı ve sürekli bacaklarımızı çalıştırmalıyız. Ayakta veya oturarak sabit durduğunuz zamanlarda ayaklarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirip belli zamanlarda periyodik şekilde bir kaç dakika yürüdüğünüzde büyük oranda engel olursunuz. Eğer varisiniz söz konusuysa yapacağınız günlük en az 30 dakikalık yürüyüşler rahatlamanıza yardımcı olur. İlk zamanlarda yorulduğunuzu hissedip zorluk yaşasanız dahi üzerine giderek devamlı tekrar ettirdiğinizde alışarak çok kolay geldiğini göreceksiniz. Yürüyüş için zaman ayıramıyorsanız evinizden işinize ya da işinizden evinize gelirken toplu taşıma kullanıyorsanız 2-3 durak öncesinde inerek geri kalan yolu yürüyerek devam edebilirsiniz. Unutmayın ki yürüyüş yapmak sadece varis değil bir çok sağlık problemine karşı iyi gelen bir aktivitedir.

Bacaklarınız Yukarıda Duracak Şekilde İstirahat Edin
Akşamları eve geldiğinizde epey fazla yorgunluk hissedersiniz ve dinlenmek için uzanma ihtiyacı duyarsınız. Yaptığınız bu istirahat esnasında minder ya da yardımcı farklı bir eşyayı bacaklarınızın altına koyarak kalp seviyesinden yukarıda durmasını sağlayın. Böylece kan dolaşımına yardımcı olarak büyük bir rahatlama oluştuğunu farkedebilirsiniz.

Spor Yapın, Bisiklet Sürün ve Yüzün
Spor tüm sağlık sorunlarına karşı oldukça faydalı bir faaliyettir. Sadece sağlık problemlerimiz söz konusu olduğunda değil olmadan önce de yapılması da avantaj sağlar. Tıpkı yürüyüşte olduğu gibi evinizde veya müsait olan farklı ortamlarda yarım saat egzersiz hareketleri yapabilir ya da havuz veya denizde yüzerek şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Fakat güneş ışınlarından kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Fazla Kilolarınızı Verin
Günümüzde tüketilen gıda ve gelişen teknolojinin yaşattığı hareketsizliklerden dolayı kilolarımızda oldukça artış göstermektedir. Artan bu fazla kilolar bacaklara çok daha fazla yük binmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla fazla kilolar verildiği taktirde bu yükte azalacak ve faydalı olacaktır.

Tedavi Önerilir
Şikayetlerinizin azalmasına yönelik uygulamanız gereken davranışlardan kısaca bahsetmeye çalıştık. Bu yollarla biraz rahatlayabilir ve yaşadığınız problemleri azaltabilirsiniz. Ancak maalesef hastalığın tamamen yok olmasını maalesef sağlayamaz. Vakit kaybı yaşamamak ve her an bu sorun ile uğraşmamak için tedavi olmanız önerilir. Varis tedavisi için ameliyatsız yöntemler geliştirildiğinden çok kısa sürede herhangi bir dezavantaj yaşamadan ve günlük hayatınıza ara vermeden sağlığınıza kavuşmanız mümkün.

Ücretsiz Varis Muayenesi
İstanbul Bakırköy, Kadıköy ve Şişli de bulunan merkezlerimizde bulunan kalp damar cerrahi uzmanlarımız varis muayenelerini ücretsiz olarak gerçekleştirmekte olup muayene esnasında varis tipi, yaygınlığı ve boyutlarını teşhis ederek gereken ücreti ve tedavi şeklini belirlemektedir. İstanbul dışında yaşıyorsanız Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan merkezlerimize de ulaşarak bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017

yeni