Varis Tedavi Edilmeli mi?

İnsanlar başlarına gelen sağlık problemlerinde hastalığın ilaç kullanımı ile geçtiğini geçmediğini ya da cerrahi yöntemlerle tedavisinin şart olup olmadığını araştırmaktadır. Bunun sebebi ekonomik durumlar olabileceği gibi çoğunlukla doktor ve ameliyat korkusudur.

Konumuza geçmeden önce baş ağrısı ile ilgili bir örnek verelim. Normal şartlarda çok sağlıklı ve başı bile ağrımayan bir insan olduğunuzu varsayalım. Çok nadir yılda bir iki kez başınız ağrıyor olabilir bu durumda ağrı kesici alarak durumu kontrol altına alabilirsiniz ve baş ağrınız gider. Ancak başı sürekli ağrıyan bir insansanız sizin sürekli olarak ağrı kesici kullanmanız yersizdir. Çünkü baş ağrısının altında yatan farklı bir durum söz konusudur.

Doktora başvurarak muayene olmalı altta yatan sebebi bulmalısınız. Aksi taktirde ileri ki dönemlerde ağrılarınız devam edebileceği gibi farklı şikayetlerde ortaya çıkabilir.

varis tedavisi mecbur mu

Varis hastalığı söz konusu olan kişilerde de bunun gibi bir durum ortaya çıkar. Varis hastalığınız ilk önceleri çok küçük şikayetlere sebep olduğu gibi cilt üzerinden fazla net belli olmamaktadır. Siz bu esnada farkeder ancak önemsemezsiniz ya da bu durumu geçirmek için ilaç ya da krem gibi arayışlara girersiniz. Ancak maalesef toplardamar genişlemesi olan bu hastalığın tedavisi ne yazık ki ilaç, krem, çay veya bitkisel karışımlarla mümkün olmamaktadır.

Bu ilaçlara güvenip kullandığınız zaman aralığında gereken tedbirleri de almadığınız için sadece varislerin ilerlemesine neden olursunuz.

Fırsatçılara Prim Vermeyin!
Sağlık bakanlığından izni olmayıp, kim ya da hangi firma olduğu bile bilinmeyen bir çok uyanık varis hastalarının korku ve endişe gibi zaaflarından yararlanarak varisleri kesin tedavi ettiğine yönelik sloganlar atarak çeşitli ilaç, krem veya çay gibi ürünlerin pazarlamasını yapmaktadır. Varisin oluşum sebeplerini araştırıp öğrenmediyseniz ve bu ilacın kullanımına başladıysanız kullandığınız süre boyunca hastalığın oluşumunda rol oynayan sebeplere karşı önlem almadığınız için ne yazık ki varislerin ilerlemesine sebebiyet verdiğiniz gibi cebinizde ki parayı çöpe atmış olursunuz.

3 Tip Varis Bulunmaktadır

Toplardamar hastalığının kılcal damar, orta ve büyük olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Kılcal varis ilerleyerek farklı türlere ulaşmaz ancak yayılabilir. Yani 2 cm kadar bir alanda söz konusuyken daha fazla yayılarak büyük boyutlu bir bölgede meydana gelebilir. Ancak orta varisler ilerleyerek büyük varislere ulaşabildiği gibi daha da önlem alınmadığı taktirde varis ülseri yani bacak yaralarına neden olabilmektedir. Varis ülserinin tedavisi normal toplardamar hastalığına nazaran çok daha güç şekilde tedavi edilebildiği gibi sabır isteyen bir işlemdir.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varisleriniz tedavi olmaz ve oluşumunda rol oynayan faktörlere karşı herhangi bir tedbir alınmazsa maalesef damar genişlemeleri ilerleyerek bir çok şikayete maruz bırakabileceği gibi yaşam kalitenizi de düşürecektir. Yürümeki oturmak ve kalkmak sizin için gayet zor olduğu gibi varisler ilerleyerek varis ülseri denilen problemin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Ücretsiz Varis Muayenesi
Toplardamar genişlemesi problemiyle karşı karşıya olan insanların muayeneleri IDEA Klinikerin tüm şubelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Muayene esnasında doktorunuz varislerinizin tipi, boyutu ve uygulanması gereken tedavi hakkında detaylı bilgi vermektedir. Kabul ettiğiniz taktirde ise tedaviniz hemen başlayacaktır.

Merak ettiğiniz konuları hemen altta ki yorum kısmından kalp damar cerrahi uzmanlarına yöneltebilir ve cevap alabilirsiniz.

Yazar

Op. Dr. Oğuz UĞUR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi sonrası Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Dr. Siyami Ersek Hastanesinde tamamlamıştır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesinde ve sonrasında Aksaray Üniversitesinde Dr. Öğr. Üyesi ünvanıyla görev almıştır. Şu anda Kadıköy'de hasta kabul etmektedir.

5 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. Sezer

  Hocam merhabalar küçüklü büyüklü çeşitli varislerim söz konusu. Hastahaneye gittim ancak açık ameliyat yapılacağını söylediler. Bu yüzden korkuyorum. Ameliyatsız tedavi mümkün mü? Teşekkürler.

  1. Op. Dr. Orhan COŞKUN

   Varislerinizi ameliyatsız bir şekilde tedavi edebiliriz. Size en yakın şubemize telefon ile ulaşarak randevu ve bilgi alabilirsiniz.

  2. Asistan

   merhaba ameliyat olabilir denilen her varisi ameliyatsız şekilde tedavisini yapabiliyoruz ve tedavi yapıldığı gün aynı gün işinize dönebiliyorsunuz günlük hayatınıza devam edebiliyorsunuz

 2. İremsu

  Merhabalar hocam varislerim var daha fazla çoğalmasını istemiyorum bunun bitkisel bir yöntemi yok mıdur

  1. Asistan

   merhaba malesef bitkisel olarak tedavisi yok ameliyatsız tedavi yöntemlerini araştırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017