Varisten Korunmak İçin 5 Önemli Yol

Varislerle karşılaşmış olan milyonlarca insandan biriyseniz, yalnızca estetik bir problemden daha fazlası olabileceğini biliyorsunuz demektir. Estetik olarak kötü bir görüntüye sebebiyet veren varis hastalığı acı verici olduğu gibi benzeri bir çok şikayeti de ortaya çıkarmaktadır. Her varis hastasında aynı şikayetler olmayabilir. Bazıları tüm şikayetleri olabildiğince fazla yaşarken, bazıları hiç bir şikayete maruz kalmamaktadır.

Bizlerde bu yazımızda şikayetleri azaltmak ya da varislerin oluşumunu önleyebilecek 5 önemli yolu siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşmak istiyoruz. Kliniklerimize gelen hastalarımıza yaptığımız en yaygın beş önerimiz.

1- Yediklerinize ve Fazla Kilolara Dikkat Edin

Fazla kilolar insan sağlığını her zaman olumsuz yönde etkileyen bir faktördür. Bu varisler içinde geçerlidir. Vücut ağırlığı ne kadar fazla ise bacaklara binen yükte o kadar artacağı için diyet önemlidir. Varisleri olan ya da olmasına önlem almak isteyen kişiler mutlak surette yediklerine dikkat etmeli ve fazla kilolardan korunmalıdır.

Örneğin kan akışını iyileştirmek için beyaz un yerine tam buğday unu tercih edebilirsiniz. İşlenmiş şeker tüketimini olabildiğince bırakmalı ya da kontrol altında tutmalısınız. Şeker ihtiyacınızı meyve ve sebzelerden ideal şekilde karşılayabilirsiniz. İşlenmiş şeker vasküler sistemi olumsuz etkiler ve strese sebebiyet verdiği gibi varisli damarlardan dolayı meydana gelen şikayetleri şiddetlendirebilir. Uzmanlar dolaşım sisteminin problemsiz ve düzenli çalışmasına yardımcı olacak zengin yiyeceklerin rutin şekilde tüketilmesini önermektedir.

Meyve ve sebzelerde bulunan flavonoidler şişlik, ağrı ve benzeri şikayetlerin azalmasında yardımcıdır. Flavonoid neredeyse her sebze ve meyvede bulunur. Meyve ya da sebze ne kadar renkliyse flavonoid oranı da o kadar yüksektir. Hücre duvarlarının oksijenden dolayı zarar görmesini engelleyen flavonoid aynı zamanda içerdiği C vitamini ile de kronik ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır.

2- Sıkı Olmayan Gevşek Giysiler Tercih Edin

Çok dar ve kemeri sıkı olan giysiler kan dolaşımının rahat olmasına engel olabileceği için maalesef önerilmemektedir. Gevşek ve rahat kıyafet tercih edilmesi kan dolaşımının kolay ve rahat olması için avantaj sağlamaktadır.

3- İstirahat Sırasında Bacaklarınızı Kaldırın

İşiniz çok fazla hareket etmenizi gerektirmiyor, gün boyunca sabit şekilde oturuyor ya da ayakta duruyorsanız belirli aralıklarla hareket etmek için çaba göstermelisiniz. Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak bacaklarınızda ki damarlarda kan birikmesine sebebiyet vererek zamanla varisli damarların ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Kan dolaşımına yardımcı olmak ve kanın birikmesini önlemek için hareket edin ve bacaklarınızı esnetin. Belli aralıklarla bulunduğunuz yerde tur atın. Otururken ya da ayaktayken bacaklarınızı oynatmak ve egzersiz hareketleri yapmakta fayda sağlayacaktır

4- Yürüyüş ve Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin

Yürüyüş ve benzeri spor faaliyetleri sağlıklı yaşam için her zaman ihtiyacımız olan unsurlardır. Günlük 20 dakikalık yürüyüşler, asansör tercih etmek yerine merdivenleri kullanmak varisler için oldukça avantajlı tercihlerdir. İşinize, alışverişe ya da benzeri yakın mesafelere giderken vasıta yerine yürümeniz sizin için oldukça önemlidir.

Bu gibi aktiviteler varisli damarlara iyi gelmesinin yanısıra fazladan kalori yakmanıza yardımcı olarak kilo almayı da önleyecektir.

Orta derecede fazla kilolu insanların, fazla kilolu olmayan insanlara göre varisle karşılaşmaları %50 daha fazladır.

5. Varis Çorapları

Varisleriniz mevcutsa, mutlaka doktorunuza danışın. Varis çorapları sıkı ve baskı yapıcı özelliğe sahip olduğu için bacakları toparlar ve kan dolaşımına yardımcı olur. Doğru varis çorabı tercih edildiğinde hem kanın toplanmasına engel olabilirsiniz hem de ağrı ve şişlik gibi şikayetlerinizi azaltmada olumlu sonuçlar alırsınız.

Varis çorabı rastgele alınarak kullanılmaz. Çünkü bu ürünler belli sıkılık ve baskıya göre çeşitlere ayrılır. En doğru ve uygun öneriyi size doktorunuz yapabilir. Herhangi bir yerden kendi bildiğiniz gibi aldığınızda hiç bir fayda görmeyebilir ya da tam aksine yanlış bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.

Yazar

Op. Dr. Orhan COŞKUN

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Varis Doktorları - istanbulvaristedavi.com © 2017